نشانه های خرابی آسانسور

  • ehsanp136 

نشانه‌های خرابی آسانسور و نیاز به تعمیر آسانسور


همیشه می‌گویند نشانه‌ها حرف‌هایی برای گفتن به شما دارند، گوش‌های خود را محکم نگیرید! آسانسور، این دستگاه پیچیده مکانیکی، ممکن است به زبان بی‌زبانی به شما بگوید که به دکتر نیاز دارم، دردم را جدی بگیرید!
البته آسانسور انواع مختلفی دارد و هر نوع ممکن است که به زبان خودش صحبت کند. اما به طورکلی، با چند نشانه اعلام نیاز به تعمیر آسانسور بیان می‌شود:

آسانسور زیاد ازکار می‌افتد :

طول‌عمر متوسط یک آسانسور 15-20 سال است. از این رو، از آسانسورهای واحدهای قدیمی باید توقع بد کار کردن را داشته باشیم؛ جای تعجب ندارد که چنین آسانسورهایی به‌دفعات ازکار بیفتند. ازجمله مشکلات رایجی که احتمالاً با آسانسورهای قدیمی خود تجربه کرده‌اید، درست باز و بسته نشدن درهای آسانسور است. اگر یک‌بار در هفته با این مشکل روبه‌رو شدید، بدانید شاید به فکر سرویس آسانسور نبوده‌اید و حالا، زمان تعمیر آسانسور فرا رسیده!

آسانسور صداهای ناجور می‌دهد :

اگر صدای آسانسورتان درآمده، صداهایی که ممکن است از موتورخانه، جابه‌جاشدن ترمزهای آسانسور، شل شدن قطعات، خوردگی کفشک کابین آسانسور، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت و ساییدگی، عدم هم‌ترازی کابین آسانسور با طبقات، استاندارد نبودن کابین آسانسور و… باشد، این آژیرِ نیاز به تعمیر آسانسور است. خصوصاً اگر تا اکنون سرویس و نگهداری آسانسور درست انجام نشده، ناشنیده گرفتن این صداها عواقب خوبی ندارد؛ فی‌الفور برای تعمیر آسانسور اقدام کنید.

آسانسور بین طبقات متوقف می‌شود :

این اتفاق ازلحاظ امنیتی جدیت زیادی دارد. مثلاً فرض کنید که آسانسور‌ْ بالا یا پایین یک طبقه متوقف می‌شود؛ حالا اگر ساکنان داخل کابین حواس‌پرت باشند، و یا از قضا، در یک‌روز پر از دردسر کاری تمرکز خوبی نداشته باشند، چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟! ممکن است زمین بخورند و آسیب ببینند. متوقف شدن آسانسور بین طبقات با گذر زمان بدتر هم خواهد شد. به ‌محض اینکه این نشانه را دریافت کردید، به فکر آوردن کسی برای تعمیر آسانسور باشید.سرعت آسانسور تغییر می‌کند :

سرعت آسانسور تغییر می‌کند :

آسانسور شما روزانه متحمل فعالیت‌های بسیاری‌ست، چه‌بسا چندین تُن آدم و بار حمل می‌کند. همه این فعالیت‌ها موجب استرس و فشار به اجزای متحرک آسانسور می‌شود. تغییر سرعت آسانسور به شما خبر می‌دهد که یک‌چیزی درست کار نمی‌کند. آیا آسانسورتان قبل از ایستادن سرعتش کم می‌شود یا ناگهان سرعت می‌گیرد؟ آیا وقتی آسانسور از طبقات می‌گذرد سرعتش تغییر می‌کند؟
هرکدام از این سناریوها می‌تواند خبر از خرابیِ قطعه یِ جزئی از آسانسور را بدهد. آیا تابه‌حال از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور استفاده نمیک‌رده‌اید؟ بهتر است هرچه زودتر برا تعمیر آسانسور اقدام کنید.

زمان انتظار زیاد آسانسور زیاد است یا شروع و توقف‌های ناگهانی دارد:

آسانسور شما فقط یک دستگاه مکانیکی نیست، بلکه یک دستگاه الکتریک و الکترونیک است. چه‌بسا افزایش دما و درست کار نکردن سیستم تهویه آسانسور در تابستان، قدیمی شدن سیستم کنترلی، اختلالات الکترونیک مدار الکترونیک کنترلی و خرابی سنسورها موجب زمان‌های انتظار زیاد و یا توقف‌های ناگهانی آسانسور شود. خرابی آسانسور شما هر دلیلی که داشته باشد، تصمیم تعمیر آسانسور را پشت گوش نیدازید.

⚙️اگر یکی یا تمام این نشانه‌ها را دریافت کردید منتظر نمایند، سریعاً برای تعمیر آسانسور و سرویس آن اقدام کنید. ضمنا اگر سرویس و نگهداری آسانسور به‌طور ماهانه صورت گرفته، جای نگرانی ندارد، بعید است که ناگهان و غیرمنتظره با این نشانه‌ها روبه‌رو شوید یعنی ناگهان به تعمیر آسانسور نیاز پیدا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *